OJS Rehberleri (SSS)


Basılı Dergi İçin Beyanname Verilir Mi?
Basılı periyodik yayınlar için  5187 sayılı Basın Kanunu gereğince bağlı bulunduğunuz bölgedeki Cumhuriyet Basın Savcılığına beyanname vermek zorunludur. Detay bilgi için tıklayınız >>>

Elektronik Dergi / e-Dergi Yayınlamak İçin Beyanname Verilir Mi?
Elektronik, yani e-dergi yayımlamak için beyanname vermek zorunlu değildir. Çünkü 5187 sayılı Basın Kanunu, basılmış eserlerin basımı ve yayımını kapsar. Dolayısıyla e-dergi yayıncılığını bağlayan bir husus içermez. e-Dergi yayımlarken dikkat etmeniz gereken husus 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'dur. Bu kanunda belirtilen hususlara dikkat ederek e-Derginizi yayımlayabilirsiniz.

Editör: Editör; kitap, dergi, gazete veya bir web sitesinde yayınlanmak üzere sunulan çalışmaların planlamasını ve incelemesini yapan, içeriğindeki dil bilgisi, noktalama işaretleri ve imla hatalarını düzelten, hakemlik sürecini yürüten kişidir. 

Hakem:  Hakem, alanında uzman kişidir. Değerlendirilmek üzere kendisine sunulan içeriği inceler, görüş / yorum belirtir. Bir içeriği yayınlama kararı editöre aittir.

OJS: Open Journal Systems (OJS), bilimsel dergileri yönetmek ve yayımlamak için geliştirilen açık kaynaklı bir yazılım uygulamasıdır. 
 
PKP: PKP (Public Knowledge Project), bilimsel yayıncılığın kalitesini ve erişimini geliştirmek için araştırma yapan çok sayıda üniversitenin girişimi ile geliştirilen açık kaynak kodlu (ücretsiz) bir girişimdir.

 


Topkapı Mahallesi, Kahalbaşı Sokak, No: 31/1, 34093
Fatih, İstanbul, Türkiye
Tel.: +90 212 528 85 41 || Faks: +90 212 528 85 47